Znamení démona

17. april 2011 at 13:27 | Lili
Název: Znamení démona
Autor: Sarah Rees Brennanová
Počet stran: 256
Žánr: Fantasy
Přečteno za: 4 dny
První díl triologie. Další díly u nás, ale nejspíš nevyjdou.


Česká anotace:
Hlavní hrdinové, Nick a Alan, žijí v současné Anglii, při zběžném pohledu zvenčí se potýkají s normálními problémy jako každý mladý člověk, ať již jde o školu, děvčata nebo pomoc v domácnosti. Navíc se starají o nemocnou matku a musí se podílet i na finančním zajištění rodiny. Skutečnost je ale děsivá: za častou změnou bydliště se neschovává snaha poznávat nová místa a nové přátele, ale nekonečný útěk před mágy, kteří ohrožují celou rodinu.
(hodně zkrácená)
Můj názor:
Tuhle knížku jsem četla ještě před Vánocema takže uvidim co si ještě pamatuju. Tentokrát jsem mírně (víc) spoilerovala, jen aby jste věděli.

Bratří Alan a Nick jsou svým způsobem něco jako uprchlíci. Snaží se se svou nemocnou matkou, která byla dřív mág, držet dál od jí podobných a žít přitom normální a neápadný život. Což jim podle mého názoru může dát dost zabrat a navíc jim to ani moc nejde. Rozhodně ne podle jejich představ. Jednoho dne se jim do života připlete růžovovlásá Mae a její mladší bratr Jamie. A to je ten zlomový zvrat, který odstartuje celý příběh. Mae s Jamiem požadají bratry o pomoc s odtsraněním jistého znamení. Nick se dost ošívá a rozhodně se mu moc nelíbí představa, že by se musel starat ještě o někoho jiného. Vypadá to, že mu bohatě stačí jeho matka. Alan je naopak až neobvykle vstřícný. Mezi jejich osobnostmi je hodně velký rozdíl. Nick mi v nějakých chvílích tím jak myslel přišel spíš jako přerostlé dítě. A Alan byl... no? Přinejmenším dost zvláštní. Někdy jsem se jim musela opravdu smát. V knížce je spousta vtipných scének. Hned první stránka mě rozesmála. Když se bratří nakonec dokopou k rozhodnutí, že teda Mae pomůžou - což je rozhodnutí hlavně Alanovo - je to jen díky tomu, že Alan si náhodou taky vyslouží jedno znamení. A to ani nezmiňuju, že Nick je kvůli tomu po zbytek knihy poříd dost odměřený a nepříjemný. Jako na potvoru ještě mágové zjístí, kde Alan, Nick a jejich matka jsou a musí se stěhovat. Takže začínají vlastně dva problémy zárověň.

Knížka je se mi četla dobře. I když si pamatuju, že jsem pořád oddalovala čtení, protože jsem nechtěla aby mi to rychle uteklo. Ani nevím co bych jí vytkla. Nic zásadního. Knížka měla hrozně dobrý a hlavně překvapivý závěr, se kterým jsem byla nadmíru spokojená. Na můj vkus tam bylo moc málo démonů. Ale tak kdyby jich tam bylo moc nebylo by to tak zajímavý. Dokonce jsem se do děje ani nezamotala - což je u mě v poslední době opravdu zázrak. A ještě musím poznamenat, že je to zase klasická fantasy (démoní, mágové - kouzelníci a podivný trh).

Jestli si někdo prohlížel obal knihy trochu pozorněji - není moc lakavý, co? Já osobně jsem si knížky všimla jen díky názvu. Později jsem si přečetla anotaci a tak nějak jsem byla rozhodnutá, že si knihu musím koupit. A teď jsem za to ráda. No jo. Nesuďte knihu podle obalu (i když lidi štve mít doma úžasnou knížku s hnusnym přebalem - příklad Harry Potter, ten má takový zvláštní přebal). Jak už jsem řikala.
Znamení démona je první díl triologie The Demon's Lexicon. Psala jsem do nakladateltví a ptala jsem se jestli vyjdou a další díly, ale nepřišla žádná odpověd. Takže jsem toho názoru, že nejspíš nevyjde. Obzvlášť když u násZnamení démona vyšlo už dávno před Vánocema a ani doteď žádný další díl nevyšel. Možná ale budu příjemně překvapená až vyjde. :D Béé! A to jsem chtěla být stručná!

Něco z knihy:
Nick si pamatoval, jak je mágové dostali poprvé. Vždycky věděl, že po nich jdou, jako když liška slyší vzdálený štěkot psů a zvuk lesních rohů při honu, ale tohle bylo jiné. Byl rozdíl mezi vědět, že vás hledají a mít dorážející psy v patách, slyšet, jak cvakají zuby a nemít šanci utéct.
Nickovi tehdy bylo osm a Alanovy jedenáct. Byly to bezstarostné časy. Matka byla vždycky zvláštní a Nicka neměla nikdy ráda; otec se o ni staral tak, jako se Alan staral o Nicka.
(str. 36)
Lili
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement