Nádherné bytosti

17. april 2011 at 13:36 | Lili
Název: Kronika prokletých zaklínačů 1: Nádherné bytosti (Beautiful Creatures)
Autor: Kami Garciová & Margaret Stohlová
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 512
Žánr: Fantasy, Sci-fi
Přečteno za: 3 dny
První díl. Byla jedna kletba. Byla jedna dívka. A úplně na konci byl hrob. (přebal knihy)Česká anotace:
Ethan žije v městečku Gatlin v Jižní Karolíně celý život, stejně jako celé generace jeho rodiny. A jedno ví bezpečně - tady se nikdy nic nemění, nikdy se nic neděje. Pak se však objeví Lena Duchannesová a najednou není nic takové, jako bylo dřív. Ethan postupně zjišťuje, že výstřední, zvláštní, nešťastná a nesmírně přitažlivá Lena je z rodiny mocných Zaklínačů a o jejích šestnáctých narozeninách na ni má dopadnout kletba - kletba, která ohrožuje její život. Lenu a Ethana však k sobě váže hlubší pouto, než kterýkoli z nich tuší, a Ethan je možná Leninou jedinou nadějí.

Můj názor:
Dějiště knihy je malé - v celku nezajímavé - město na jihu Ameriky - Gaitlin. Je to město, kde se všichni znají a kde se neututlá žádné - ani sebemenší - tajemství. Nebo to tak spíš jen na první pohled má vypadát.
Ethan Wate je obyčejný kluk. Syn dvou spisovatelů. Je přesvědčený o tom, že v Gaitlinu ho už nikdy nemůže potkat nic nového. Všechny zná. Všichni znají jeho. A nad vodou ho drží jen vidina toho, že jednou pozná i nějaké jiné místo, dostane se odtud pryč. V tom se ale - jak se později v příběhu dovídame - dost mílí. Jednoho dne se totiž do Gaitlinu přistěhuje záhádná neteř místního podívína, který už selá léta nevylezl ze svého polorozpadlého domu, a je z toho obrovský poprask. Lena, kterou všichni považují za stejnou podívínku jako jejího strýce Macona, si ale okamžitě získá Ethanovu pozornost a tak začíná koloběh zajímavých událostí. Lena o Ethana ze začátku nemá zájem. Vlastně je to v celku uzavřená a osamělá dívka. Ethanovi je už od začátku jasné, že něco s Lenou Duchanessovou není úplně v pořádku. A když se Leně podaří během jedné z hodin ve škole rozbít okno aniž by se ho dotkla je mu to jasné. Lena začíná přitahovat pořád větší a větší, nežádanou pozornost svých spolužáků a dokonce jejich rodičů, kteří se později rozhodnou Lenu dostat ze školy. Když se Ethan seznámí s Lenou blíž - což není vůbec jednoduché, protože ona je dost odtažitá - začne mu pomalu odhalovat některá svá tajemství. Společně objeví tajemný a velice starý medailon, který v sobě skrývá děsivé scény odehrávájající se někdy v době války Severu proti Jihu. Ethanovi je okamžitě jasné, že všechno bude těžší než se na první pohled zdálo.

Knížka napsaná spojením sil dvou autorek Kami Garciové a Margaret Stohlové. Byl to opravdu originální příběh, který do v sobě měl to kouzlo, měl v sobě zkrátka všechno. (Nic jako momentální upíří šílenství, kdy je polovina knížek prakticky identická). Konečně se zase někdo vrátil ke kouzelníkům a lidem ovládajícím různé druhy magie. Autorky vytvořili magickým bytostem v knížce - Zaklínačům - vlastní řád, což obdivuju, protože to nemohlo být jednoduché. V některých chvílích jsem se vrátila zpátky do doby někdy před sto lety, do doby ve které se odehrávala válka a za chvíli jsem zase byla zpět v Gaitlinu - v tom málém nudném městě. Hned na začátku se seznámíte s tím jak se v Gaitlinu žije. Poznáte jak to chodí ve městě ni na škole. Zjístít jací jsou v městě lidé, a tak se nemusíte bát, že se později budete v knížce nějak ztrácet. Dál se v knížce pomalu dostáváte k ději celého příběhu - ten začíná, když se na scéně objeví Lena - neteř podívína, o které nikdo nic neví. Knížku vám spestří vystižená charakteristika hlavních postav a nezaměnitelná atmosféra Gaitlinu, na kterým se neustále snášejí dešťové kapky.

Knížka byla čtivá a napínává. Přečetla jsem jí na sebe (a ne těch pět set stránek) úplně bleskově. Četla jsem i ve škole, což je u mě normálně absolutně vyloučený. Nemohla jsem se dočkat Leniných narozenin, byla jsem šíleně zvědavá na to jak to s ní celé dopadne. I když mi přišlo, že Lena je taková zvláštní. V jednu chvíli byla úplně v pohodě, pak se zase pomalu propadala do těžkých depresí (i když to chápu). Její nálada se pořád měnila a to mě někdy trochu mátlo. Ethan mi přišel celkem normální, zamiloval se do holky a ta pro něj v tu chvíli byla středem všeho.
Jediné co bych knížce snad vytkla bylo to, že mi některý scény přišly dost zdlouhavý. Třeba obyčejná cesta autem, při který se nic nestalo, rozepsaná na pět stránek. A pak ještě pár úplných detailů v příběhu, kterých si všímá jen rejpal jako já. Ale jinak nemám absolutně co knížce vytknout. Byla absolutně jedinečná a toho si cením. Žádná laciná kopie. Úžasný nápad.

Hodnocení: 4/5
Jen pro zajímavost. Někde jsem slyšela (nebo přesněji četla), že kniha by měla být zfilmovaná. Netuším kdy, ale jsem opravdu zvědavá.

Úryvek z knihy:
,,Krev mého srdce budiž ochráněna. Živote mého života, co je tvé je mé. Tělo měho těla, mých kostí a mysli, duše mé duše, náš duch se spojí. Krvi mého srdce, mé přílivy, mé měsíce. Krvi mého srdce. Má spáso, mé zatracení!"
(str. 287)

Jak jsem se ke knize dostala:
Možná víte, že Nádherné bytosti budou vycházet teprve na začátku dubna. Jak jsem se tedy ke knížce dostala? Je to jednoduché. Napsala jsem si do knížního klubu o Reading copies a oni mi je poslali. Jsem jim za to moc vděčná a jsem ráda, že takovou možnost poskytnou i obyčejným lidem jako jsem já.

(Článek ze starého blogu, který byl původně zveřejněn v březnu :))
Lili
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 magicforever magicforever | Web | 17. november 2011 at 20:35 | React

Ja tu knihu skusim. Citala som si uryvok a mna celkom zaujal :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement