RC review: Inkarceron

17. april 2011 at 13:41 | Lili
Název: Inkarceron (Incarceron)
Autor: Catherine Fisherová
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 368
Žánr: fantasy
Přečteno za: 5 dní
Nejlepší kniha pro mládež roku 2009 podle The Times.
Česká anotace:
Oceněná kniha pro mládež na pomezí fantasy a thrilleru. Sedmnáctiletý Finn denně bojuje o život v Inkarceronu, obrovském vězení, které má vlastní inteligenci a krutě s ní střeží tisíce vězňů. Finn si je díky znamení na ruce jist, že se zde nenarodil jako ostatní, ale přišel Zvenčí. Claudia je dcerou Správce Inkarceronu a má se vdávat; nenáviděný princ jí byl nastrčen mocichtivou královnou. Panuje totiž navenek středověká Doba - supermoderní svět se zastavil a dobrovolně se zbavil vší techniky v zájmu míru. Claudia i Finn jsou vězni svých světů - jenže vše se změní, když naleznou křišťálový klíč, který jim umožní spolu komunikovat.
Můj názor:
Abych byla přesná kniha se odehrává na dvou místech. První je Inkarceron - vezění s vlastní myslí, ze kterého na první pohled není úniku. Finn je vězeň Inkarceronu a díky tomu, že si pamatuje jen pouhé tři roky svého bídného života je přesvědčený o tom, že on pochází z Venku, a že nebyl zrozený v kovových útrobách Inkarceronu. Když se mu do rukou dostane křišťálový klíč s hologramem orla. Se stejným orlem, kterého má na svém zápěstí, pocit, že je z Venku v něm sílí. Ví, že klíč by mohl znamenat jeho osvobození a únik ze zatuchlého Inkarceronu. Se svým ,,bratrem" a se starcem, který chce zoufale spatřit hvězdy zahájí únik, který je provede přes celý Inkareceron.
Druhé místo, na kterém se v knížce ocitnete je náš svět (Venek) v budoucnu řídící se Protokolem zakazujícím jakékoliv moderní vymoženosti. Claudie je dcerou Správce Inkarceronu. Její život je jako z pohádky. Když se ale dozví, že její sňatek s rozmazleným hrabětem byl uspíšený rozhodne se, že udělá cokoliv proto, aby si ho vzít nemusela. Začne se zabývat smrtí původního dědice královského trůnu (jejího původního snoubence). Když se odhodlá k tomu vloupat se do otcovi kanceláře, najde v ní klíč, o kterém se myslí, že by mohl odemknout Inkarceron, ukradne ho a nahradí hologramem.
Netrvá dlouho a Finnovi se podaří s Claudií přes křišťalový klíč spojit. Všechno se mění, když Finn konečně najde důkaz, že Venek existuje a Claudie najde to co tak dlouho hledala.

Co jiného můžu říct než, že mě Inkarceron ohromil? Všechny detaily vězení byly úžasně propracované a jeho atmosféra mě naprosto uchvátila. Nikdy jste nemohly vedět co vás čeká. Ponuré chodby, tajemná zakoutí a ty neprozkoumanné dveře. Pořád mě to mutilo přemýšlet o tom jestli nějaká cesta ven existuje nebo je to jenom pohádka postavená na starých legendách, které se po vězení nesly. Musím přiznat, že když jsem četla a děj se zrovna odehrával ve vězení, líbilo se mi to mnohem víc než venku. To bude tím vysněným a neexistujícím světem. Na druhou stranu ,,Venek" měl takové své kouzlo. Chvíli jsem nevěděla co mám čekat, protože jsem moc nechápala koně a kočáry, když na začátku byla řeč o moderním světě a technice. Pak se mi to zalíbilo. Přecejen mají ty kočáry, královny a paláce v sobě to kouzlo, které bysme u BMW, prezidenta a činžáku nenašli.
Líbila se mi promyšlená charakteristika postav, protože se mi už několikrát stalo, že jsem sice věděla, kdo je hlavní hrdina, ale vlastně to bylo jakoby se mi někdo za každou cenu snažil z rukou vyrvat jakoukoliv informaci. Bylo vtipné koukat se na to jak byl Inkarceron zkažený. Většina vězňu už neměla žádné svědomí a naděje. A pak jsem přeskočila zpátky do dokonalého světa se sametovými závěsy, kde byli všichni v tu chvíli tak nějak moc... naivní! A ještě jedna věc - okouzlilo mě to jak moc živý Inkarceron byl. Čekala jsem spíš něco jako velký počítač, který bude všechno řídit a hlídat vězně a on se přitom podobal spíš opravdivému člověku, i když neměl žádné svědomí.

Knížka se mi četla dobře. Byla čtivá a napínavá. Nikdy jsem nevěděla co bude dál, protože jsem to tak nějak nemohla vytušit. Občas mě trochu zpomalila dlouhá souvětí, která se táhla přes několik řádků, ale jak říkám. Bylo to jenom parkrát. I když nad tím přemýšlím, nemám nic co bych knížce vytkla. Pro mě byla tak nějak... perfektní. Moc se mi líbila. A rozhodně byla originální. Mám pocit, že autorka ani scény nijak neprotahovala a všechno výborně vystihla.

Hodnocení: 5/5
Úryvek z knihy:
Už na počátku bylo rozhodnuto, že pouze Správce bude vědět, kde se Inkarceron nachází. Všichni zločinci, nežádoucí osoby, političtí extrémisté a šílenci budou přemístěni dovnitř. Brána bude uzavřena a Experiment započne.
(str. 59)

Jak jsem se ke knize dostala:
Možná víte, že Inkarceron bude vycházet až někdy uprostřed dubna. Jak jsem se ke knížce dostala? Napsala jsem si do knižního klubu o Reading copies a oni mi ji opravdu poslali. Jsem jim za to moc vděčná a jsem ráda, že poskytli takovou možnost i obyčejným lidem jako jsem já.Článek ze starého blogu, který byl původně zveřejněn 8.dubna :))
Lili
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement